Dostupnost v ČR/SK

Pohled do historie

V systému aniAki byla kdysi možnost hlášení „licencovaných“ věcí. Od 10.2.2010 došlo k přejmenování na „Dostupné v ČR/SK“. Cílem bylo zpřehlednění a zpřesnění poskytovaných informací, protože:

  • V rámci otaku komunity se z generace na generaci přenáší mýtus o tzv. „licencovaném anime“. V tomto mýtu se tvrdí, že anime, které u nás není licencované, není problém vydávat jako fansub či jakkoliv pomocí p2p šířit. Není to tak docela pravda, nicméně pro zjednodušení můžeme použít tvrzení, že všechno anime, které kdy v Japonsku vyšlo nebo vyjde je v ČR licencované. To samozřejmě neznamená, že ho tu někdy někdo vydá nebo má koupena práva pro to, aby ho tu vydat/vysílat mohl. Čistě co do techniky věci by tak muselo být u  každé položky v DB napsáno, že jde o licencovaný kus, což by návštěvníky zbytečně mátlo. Navíc by docházelo k matení i co do poskytnutých informací – například část seriálů běžících na Animaxu má ve skutečnosti koupenou mateřská společnost Animaxu Sony pictures entertainment. To samé platí i u práv na některá DVD – na obalu je napsaný někdo jiný, než kdo má ve skutečnosti práva.
  • Licence jsou majiteli práv v podstatě „propůjčovány“ a tak nikdo nezaručí, že za rok bude údaj, který někdo do databáze vložil, stále platný. Typickým příkladem může být například film Final Fantasy: The spirit within – práva na promítání měl Falcon, ovšem už jsou propadlá. Práva na DVD distribuci má v tuto chvíli Bonton (v r.2010). V případě například Cesty do fantazie je situace ještě mnohem složitější, různá práva prostřídala hned několik různých společností a tento film je současně dostupný hned od několika z nich.

V součastnosti jde o údaj, vyskytující se u každé doramy, mangy a anime.

K čemu to je?

Pokud informace není vidět, nemělo by být dostupné. Nejdůležitější ale teď asi je existence filtru, který, pokud tam ta informace vyplněna je, způsobí že se titulky a odkazy na překlady zobrazí pouze přihlášenému ověřenému uživateli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *